zveropark Vstup Zverokuk Zverokuk Diviak lesný Králik divý Los mokraďový Páv korunkatý Bažant zlatýEmu hnedýHolandská minikozaJeleň sikaKoza kamerunskáKozorožec kaukazskýLos mokraďovýMara stepnáMedvedík čistotnýMorka diváNosáľ červenýPáv korunkatýQuessantská miniovcaSkunk pruhovanýLama alpakaDikobraz bielochvostýKengura bennettovaFretkaKrálik domáciPerlička domácaSviňa domácaTur domáciSomár domáciHolub pávikBažant poľovnýDaniel škvrnitýDiviak lesnýJarabica poľnáKuna skalnáLíška hrdzaváMuflón lesnýSrnec lesnýVeverica stromováDiviak lesnýBažant striebornýPlamienka driemaváMačka diváKrálik divýBažant diamantovýBažant kráľovskýZajac poľnýSvišť bobakJeleň lesnýPstruh dúhovýRak riečnyAmfiteáterAutomat s pamätnými mincamiBufetDetské ihriskoGrilovanie rýbGRILPSTRUHHladkací kútikOhniskoPikniková lúkaRybolovStreľba z prakuTrampolínaVodopádSedem zhavranelých bratovGúľalo sa jabĺčkoFerdo mravecGumkáčiKrtkoMáša a medveďO Jankovi a MarienkePinocchioMaťo a KlinčekIšlo vajce na vandrovkuVodníkO zakliatom princoviVčielka MajaMotýlia lúkaTáboriskoSedem zhavranelých bratovSedem zhavranelých bratovSedem zhavranelých bratovSedem zhavranelých bratovZverokukSkákacie centrum
 

Králik divý

(Oryctolagus cuniculus)

Rad: dvojitozubce
Hmotnosť: 1,5 - 2 kg
Dĺžka tela: 30 – 45 cm
Dĺžka gravidity: 30 dní
Počet mláďat: 4-8
Dĺžka života: 8-10 rokov (v zajatí)
Potrava: bylinožravec – tráva, výhonky stromov a rastlín, kôra stromov a kríkov

Králik pochádza zo severozápadnej Afriky. V stredoveku bol dovezený do Španielska, odkiaľ putoval do všetkých častí sveta.

Prirodzeným prostredím pre králika divého sú ľahké priepustné pôdy, suché okraje lesov v blízkosti polí, vinice, brehy vodných tokov atď.

Králiky žijú v 20 až 25 – členných kolóniách, ktoré pozostávajú z vedúceho samca, niekoľkých samíc a ich mláďat.

Mláďatká králika sa rodia po 30 dňovej gravidite holé a slepé, približne po 10 dňoch začínajú vidieť a ako 2-týždňové sú už úplne osrstené. Samička mláďatká kojí dvakrát denne, vždy keď opúšťa brloh, vchod zahrabe.

Na rozdiel od zajaca poľného králiky budujú brlohy a vytvárajú podzemné chodbové systémy až do hĺbky 2,5 m. Od zajaca poľného sa líši výraznými znakmi: má hmotnosť len do 2 kg, žltkasto-hnedosivú srsť, biele bruško, krk, vnútornú stranu nôh, boky a spodok chvosta. V porovnaní so zajacom má králik kratšie uši.


Vitajte v Zveroparku,

na rozprávkovom mieste.
Plnom krásnej prírody, pôvabu zvierat, pokoja a kľudu.

Objavte jedinečné miesto ...